Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2013

Τέλος στο σερί της Άρσεναλ

Stop στην Άρσεναλ, «σφαλιάρα» στην Τότεναμ!Βρέθηκε ομάδα να κόψει βαθμούς στην Άρσεναλ, μετά την πρεμιέρα της Πρέμιερ Λιγκ! Οι «κανονιέρηδες» υποχρεώθηκαν στο 1-1 στην έδρα της Γουέστ Μπρομ, αποτέλεσμα που τους διατηρεί στην κορυφή, έστω και σε συγκατοίκηση με την Λίβερπουλ.

Το τρένο του Αρσέν Βενγκέρ «πληγώθηκε» στο 43' όταν ο Γιάκομπ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Ωστόσο, οι Λονδρέζοι ξέρουν να ανταπεξέρχονται, έστω και μερικώς. Με τον... καπνιστή, Τζακ Γουίλσιρ λοιπόν, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 63' και παρά τις προσπάθειες στα τελευταία λεπτά για το τρίποντο, δεν τα κατάφεραν, παίρνοντας το βαθμό της ισοπαλίας. Ωστόσο, ακόμα και έτσι η παρέα του Εζίλ μπορεί να υπερηφανεύεται πως τρέχει αήττητο σερί 11 παιχνιδιών σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας δύο ισοπαλίες και 9 νίκες!

Κι αν η Άρσεναλ κατάφερε να σώσει κάπως την παρτίδα, η Τότεναμ έφαγε... σφαλιάρα από εκείνες που δεν ξεχνιούνται! Γιατί δεν είναι απλό που ηττήθηκε 3-0 μέσα στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» από την Γουέστ Χαμ! Οι παίκτες του Βίλας-Μπόας ήταν... εκτός τόπου και χρόνου, κυρίως στο δεύτερο μέρος, όταν και ήρθε η κατάρρευση. Στο 66' ο Ρέιντ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, ενώ πριν καν συνέλθουν από την παγωμάρα, τα "σπιρούνια" δέχθηκαν κι άλλο τέρμα από τον γνώριμό μας, Βαζ Τε, έξι λεπτά αργότερα. Το show της Γούεστ Χαμ και η απογοήτευση της Τότεναμ ολοκληρώθηκε στο 80' με τον Μόρισον να υπογράφει τον θρίαμβο της ομάδας του!