Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2013

Formula 1: Ασταμάτητος ο Vettel που κέρδισε και στο Abu Dhabi

Ο Sebabstian Vettel εξασφάλισε από τον προηγούμενο αγώνα τον φετινό τίτλο, αλλά δεν λέει να σηκώσει το πόδι από το γκάζι. Ο Γερμανός κέρδισε και στο Grand Prix του Abu Dhabi, με τον Mark Webber να είναι δεύτερος και να προσφέρει ένα ακόμα 1-2 στην Red Bull.

Αυτή ήταν η 7η συνεχόμενη νίκη για τον Vettel και η 11η συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα, με τον Γερμανό να έχει βάλει πλώρη να καταρρίψει κάθε ρεκόρ στη Formula 1. O Mark Webber είχε την pole position αλλά δεν κατάφερε να την εξαργυρώσει σε μια καλύτερη θέση από τη δεύτερη. Ο Αυστραλός έκανε κακή εκκίνηση και έχασε άμεσα την πρωτιά τόσο από τον Vettel όσο και από τον Nico Rosberg, ο οποίος τερμάτισε τελικά στην 3η θέση του βάθρου.

Ο Romain Grosjean έκανε έναν ακόμα πολύ καλό αγώνα και έφερε το μονοθέσιο της Lotus στην 4η θέση. Ο team mate του, Kimi Raikkonen, αντίθετα είχε έναν καταστροφικό αγώνα που ολοκληρώθηκε μόλις στην πρώτη στροφή. Ο Φινλανδός της Lotus, που ξεκίνησε από την τελευταία θέση, συγκρούστηκε με άλλο μονοθέσιο στην πρώτη στροφή, έσπασε την εμπρός δεξιά ανάρτηση του μονοθεσίου του και εγκατέλειψε.
Ο Fernando Alonso πίεσε αρκετά προς το τέλος του αγώνα και οδηγώντας εκπληκτικά κατάφερε να ανέβει στην 5η θέση. Ο Ισπανός ωστόσο, θα πρέπει να περιμένει τους αγωνοδίκες να εξετάσουν την παρολίγο σύγκρουσή του με τον Vergne, για να δει αν θα πάρει τους βαθμούς της 5ης θέσης ή θα του επιβληθεί ποινή.

Ο Paul di Resta συμπλήρωσε την πρώτη εξάδα, ενώ οι Lewis Hamilton, Felipe Massa, Sergio Perez και Adrian Sutil ολοκλήρωσαν την βαθμολογούμενη δεκάδα.

Μετά το Grand Prix του Abu Dhabi και την εντυπωσιακή Yas Marina, οι ομάδες και οι οδηγοί της Formula 1 θα μεταβούν στις ΗΠΑ για τον προτελευταίο αγώνα της χρονιάς, ο οποίος θα διεξαχθεί στην πίστα του Austin το 3ήμερο 15-17 Νοεμβρίου.