Παρασκευή 8 Νοεμβρίου 2013

Δεν είναι κάθε μέρα… ανατροπή

Ο Παναθηναϊκός πήγε να… σκαρώσει μία ανατροπή ανάλογη εκείνης της περασμένης εβδομάδας στο Βελιγράδι. Έφτασε κοντά, αλλά δεν τα κατάφερε. Η Λοκομοτίβ Κουμπάν τον κέρδισε με 72-69 στο Ηράκλειο και τον έβαλε σε μπελάδες. Οι «πράσινοι», που ήταν κακοί για τρία δεκάλεπτα και πολύ άστοχοι (17/39 δίποντα, 9/26 τρίποντα), επέστρεψαν από το -13 στο τέταρτο δεκάλεπτο, πέρασαν ακόμη και μπροστά, ενώ παρότι το απίθανο τρίποντο του Διαμαντίδη φάνηκε να στέλνει το ματς στην παράταση, ο Σίμον απάντησε με τον ίδιο τρόπο στην εκπνοή. Πρώτος σκόρερ ο Γκιστ με 18 πόντους, πολύ καλός ξανά ο Παππάς με 13.

Αν δεν ήταν και ο Γκιστ

Ούκιτς, Διαμαντίδης, Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε ξεκίνησαν το ματς απέναντι σε Καλνιέτις, Μπίκοφ, Σίμον, Μπράουν και Χέντριξ. Οι «πράσινοι» ήταν βελτιωμένοι σε σχέση με το προηγούμενο ευρωπαϊκό ματς στην άμυνα, αλλά όχι και στην επίθεση. Χρειάστηκαν πέντε λεπτά για να πετύχουν το πρώτο τους καλάθι με κάρφωμα του Γκιστ (5-7), όμως ξεκινώντας με 1/7 στα σουτ και 4 λάθη επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν με επτά (5-12). Ο Γκιστ ήταν όαση σε έναν κακό Παναθηναϊκό και με προσωπικά καλάθια έφερε την ομάδα του σε απόσταση βολής (12-14), αλλά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με κακά νέα, καθώς ο Διαμαντίδης φορτώθηκε με δεύτερο φάουλ.

Δεν έφτανε ο Ούκιτς

Η Λοκομοτίβ επανέφερε τη διαφορά στο +7 (12-19) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Ούκιτς ανέλαβε να βάλει τέλος στην αστοχία της ομάδας του από μακριά με δύο τρίποντα, αλλά ο Γιασάιτις απάντησε με τον ίδιο τρόπο (20-25) απέναντι στους παίκτες του «τριφυλλιού» που έδειχναν να μην έχουν συγκέντρωση. Ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έκλεψε μπάλες και έβγαλε αιφνιδιασμούς, ενώ με τρίποντο του Γκιστ ισοφάρισε σε 29-29. Και πάλι όμως κάποια χαμένα ριμπάουντ, τα εύκολα λάθη και ο οίστρος του Γιασάιτις έκαναν τη διαφορά για τους Ρώσους που έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά πέντε πόντων (31-36) και τον Παναθηναϊκό να σουτάρει με μόλις 12/34 σουτ.

Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο

Ο Παππάς έδωσε λύσεις στο σκοράρισμα με πέντε πόντους στο «τριφύλλι» και το φοβερό alley-hoop που έστησαν Διαμαντίδης και Γκιστ έφεραν ξανά τη διαφορά στο -2 (36-38), αλλά η έλλειψη προσήλωσης στην άμυνα επέτρεψε στη Λοκομοτίβ με πέντε πόντους του Μπράουν να ξεφύγει για πρώτη φορά με εννιά (36-45) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο ήδη υψηλός βαθμός νευρικότητας των παικτών του Παναθηναϊκού μεγάλωσε, η αστοχία συνεχιζόταν και οι Ρώσοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +12 (41-53) βάζοντας τους «πράσινους» σε πολύ δύσκολη θέση.

Η ανατροπή έμεινε ανολοκλήρωτη

Ο Πεδουλάκης χαμήλωσε το σχήμα με τον Ματσιούλις στο «4» και τον Μπράμο στο «3». Το τρίποντο του Γιασάιτις απάντησε στα δύο προσωπικά καλάθια του Παππά κι εκτόξευσε τη διαφορά και στους 13 (43-56) οκτώ λεπτά πριν το τέλος. Ο Διαμαντίδης με ένα τρίποντο (μετά από 0/4) κι ένα κλέψιμο που οδήγησε σε καλάθι του Ματσιούλις άναψε τη σπίθα της αντεπίθεσης (50-57). Ο Λιθουανός χτύπησε και από τα 6,75μ. (μετά από 0/5), ενώ με καλάθι του Παππά ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο καλάθι στα μέσα του δεκαλέπτου ολοκληρώνοντας ένα σερί 10-0.

Ένα ακόμη τρίποντο του Ματσιούλις μείωσε στον πόντο (58-59), αλλά η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε. Η Λοκομοτίβ πέτυχε έξι σερί πόντους και με το ανόητο αντιαθλητικό φάουλ του Λάσμε (για εν ψυχρώ αγκωνιά στον Ζουκανένκο) η διαφορά ανέβηκε ξανά στους επτά (58-65), στα 2:55 για το τη λήξη. Ο Παναθηναϊκός όμως δεν πέταξε λευκή πετσέτα. Το τρίποντο του Μπράμου και το κλέψιμο του Παππά που απέφερε κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από το Γκιστ μάζεψαν γρήγορα την απόσταση στο καλάθι (63-65) και ο Αμερικανός ισοφάρισε (65-65) στα εκατό δευτερόλεπτα για το τέλος. Η Λοκομοτίβ έχασε δύο ευκαιρίες να ανακτήσει το προβάδισμα κι αυτό κατέληξε με μία βολή του Γκιστ (66-65) στον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά μετά το… 2-0! Η ασίστ του Καλνιέτις στον Σίμον άλλαξε και πάλι τα δεδομένα (66-67), ο Λάσμε αστόχησε υπό πολύ καλές προϋποθέσεις και το «τριφύλλι» κατέφυγε στην έσχατη λύση των φάουλ. Ο Γιασάιτις δεν έκανε το χατίρι στον Παναθηναϊκό (66-69), ο Διαμαντίδης ισοφάρισε με τρίποντο-αν και πατούσε τη γραμμή-υπό πίεση του Χέντριξ (69-69), αλλά ο Σίμον με τρίποντο στην εκπνοή εκτέλεσε τον Παναθηναϊκό.

Δεκάλεπτα: 12-17, 31-36, 41-53, 69-72.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 3, Κάρι, Μπατίστ 2, Φώτσης 2, Ούκιτς 8, Λάσμε 5, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 6, Γκιστ 18, Παππάς 13, Ματσιούλις 10.

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Πασούτιν): Μπράουν 13, Ουίλιαμς, Χέντριξ 10, Καλνιέτις 7, Μπίκοφ 11, Γιασάιτις 14, Ζούμπκοφ 1, Ζουκανένκο 7, Σίμον 9.

Διαιτητές: Ανκαραλί (Τουρκία), Ταουρίνο (Ιταλία) και Ομπράντοβιτς (Σερβία)