Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2012

Α1 μπάσκετ: Ήττα-σοκ για τον Παναθηναϊκό στη Γλυφάδα

Σοκ για τον Παναθηναϊκό, αφού ηττήθηκε στη Γλυφάδα από τον Ικαρο Καλλιθέας με 72-68 και περιόρισε σημαντικά τις ελπίδες του για την πρώτη θέση στην Α1. Ολυμπιακός-ΚΑΟΔ 103-67.

Κι όλα αυτά, ενώ οι Πράσινοι είχαν προηγηθεί ακόμα και με 16 πόντους! Στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ με 42-30, αλλά στη συνέχεια όλα άλλαξαν. Οι παίκτες του Ικαρού είχαν εξαιρετικό ποσοσό στα σουτ τριών πόντων (7/10) μείωσαν σε 52-48 στο 30' και ισοφάρισαν 58-58 στο 34'.

Οι παίκτες του Ικαρου ήταν ψύχραιμοι στις βολές στα τελευταία λεπτά, ενώ καθοριστικά για τον Παναθηναϊκό ήταν τα δύο λάθη του Διαμαντίδη.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 30-42, 48-52, 72-68.

Ικαρος Καλλιθέας: Στρναντ, Λαρεντζάκης, Κυρίτσης 19, Βρκιτς 16 (3), Ουάιατ 2, Φαγιέ 12 (3), Γκίμπσον 15 (4), Γιαννακίδης, Σμιτσακ 8.

Παναθηναϊκός: Σχορτσανίτης 5, Μπράμος 10 (2), Πάνκο 9 (1), Ματσιούλις 6, Ούκιτς 8 (2), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 6 (1), Κίτσεν 9 (1), Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 3 (1), Σκορδίλης 2.

***Αντίθετα, ο Ολυμπιακός σαν σε προπόνηση νίκησε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας τον ΚΑΟΔ με 103-67

Τα δεκάλεπτα: 31-14, 58-32, 81-50, 103-67

Ολυμπιακός: Χάινς 10, Λο 4, Άντιτς 4, Σπανούλης 18(4), Περπέρογλου 2, Σλούκας 5(1), Μαυροειδής 12, Γκετσεβίτσιους 11(1), Πρίντεζης 20(2), Παπανικολάου 7(1), Μάντζαρης 6(2), Κατσίβελης 4(1).

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης, Νόουλς 14(1), Καλαϊτζίδης, Ακεψεμαϊδης, Μπένας 4, Μισέλ 15, Κάρτερ 4, Κακαρούδης 17(1), Ντέιλ 6(1), Ζάρας 2, Ιωάννου 2, Πάλμερ 3.