Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου 2011

Νικήτρια η Γιουνάιτεντ στο ντέρμπι με Τσέλσι!

Ενα απίστευτο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η Τσέλσι δημιουργούσε και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ... εκτελούσε, έκρινε το μεγάλο ντέρμπι του πρωταθλήματος Αγγλίας. Οι "κόκκινοι διάβολοι" προηγήθηκαν 3-0 στο 45λεπτο, χωρίς να είναι καλύτεροι από τους αντιπάλους τους, αν μη τι άλλο όμως αποδείχθηκαν πολύ πιο αποτελεσματικοί. Ετσι, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 3-1 ενώ είχαν και δύο δοκάρια, αλλά κι ένα χαμένο πέναλτι (57΄), με τον Ρούνι να... σκοντάφτει στην εκτέλεση! Από την άλλη πλευρά η Τσέλσι έχασε απίστευτες ευκαιρίες και ειδικά αυτή του Τόρες σε κενή εστία στο 84΄, που θα της έδινε δικαίωμα στην ελπίδα.

Ετσι, η Γιουνάιτεντ βρίσκεται πλέον μόνη στην κορυφή με 5 νίκες σε ισάριθμους αγώνες, μετά την πρώτη απώλεια της Μάντσεστερ Σίτι, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την ουραγό Φούλαμ στο "Κρέιβεν Κότατζ". Ο Κουν Αγουέρο ήταν και πάλι εξαιρετικός δίνοντας προβάδισμα 2-0 στους "πολίτες" (18΄ και 46΄), οι οποίοι όμως δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευθούν αυτό το πλεονέκτημα και οι Ζαμόρα (55΄), Μέρφι (75΄) ισοφάρισαν για τους γηπεδούχους.