Κυριακή 25 Αυγούστου 2013

«Κάζο» της Μάντσεστερ Σίτι στο Κάρντιφ

Η πρώτη μεγάλη έκπληξη στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ είναι γεγονός και σημειώθηκε στο Κάρντιφ, όπου η ομώνυμη ουαλική ομάδα νίκησε 3-2 την Μάντσεστερ Σίτι και υποχρέωσε τον Μανουέλ Πελεγκρίνι στην πρώτη ήττα του στην Αγγλία.

«Μορφή» του αγώνα, που διεξήχθη στο πλαίσιο της 2ης ημέρας, ήταν αναμφίβολα ο Φρέιζερ Κάμπελ, γέννημα-θρέμμα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και «εκτελεστής» της Σίτι με τα δύο γκολ που σημείωσε στο 79ο και 87ο λεπτό.

Οι «Πολίτες» είχαν προηγηθεί με τον Τζέκο στο 52΄, για να ισοφαρίσει στο 60΄ ο Γκούναρσον και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις ο Νεγρέδο.

Στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» η Τότεναμ τα βρήκε «σκούρα» απέναντι σε μια άλλη ουαλική οιμάδα, τη Σουόνσι, της οποίας τελικώς επικράτησε 1-0 με (ανύπαρκτο) πέναλτι, που εκτέλεσε εύστοχα ο Σολδάδο στο 58ο λεπτό.