Κυριακή 13 Μαΐου 2012

Πρωταθλήτρια η Σίτι με ανατροπή στις καθυστερήσεις

Η Μάντσεστερ Σίτι αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Αγγλίας για την αγωνιστική περίοδο 2011-12. Χάρη σε δύο γκολ στις καθυστερήσεις, οι «πολίτες» νίκησαν 3-2 εντός έδρας την ΚΠΡ, σε αναμέτρηση για την 38η και τελευταία αγωνιστική, και κατάκτησαν τον τίτλο χάρη στην καλύτερη διαφορά τερμάτων τους από τη συμπολίτισσα Γιουνάιτεντ (είχαν από 89 βαθμούς), που επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Σάντερλαντ.

Αυτό είναι το τρίτο πρωτάθλημα που κατακτά η Σίτι, μετά από τους τίτλους του 1937 και του 1968. Παρά την ήττα της, πάντως, η ΚΠΡ παρέμεινε στην πρέμιερ λιγκ, ενώ υποβιβάστηκε η Μπόλτον.

Η ομάδα του Μαντσίνι άνοιξε το σκορ στο 39', με σκόρερ τον Ζαμπαλέτα, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με την Σίτι να έχει το προβάδισμα με 1-0. Η ομάδα του Χιούζ αιφνιδίασε τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αφού στο 48' ο Σισέ έφερε το ματς στα ίσια για την ΚΠΡ, κάνοντας το 1-1.

Στο 55', τα πράγματα έγιναν δυσκολότερα για τους λονδρέζους, αφού έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Μπάρτον. Ωστόσο, η Σίτι όχι μόνο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα, αλλά δέχτηκε και δεύτερο γκολ στο 66'!

Με γκολ του Μακί, η ΚΠΡ έκανε την ανατροπή και πήρε το προβάδισμα με 2-1, φέρνοντας τους γηπεδούχους σε πολύ δύσκολη θέση. Η συνέχεια εξελίχθηκε σε μονόλογο της Σίτι, η οποία έφτασε στην ισοφάριση, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με κεφαλιά του Ντζέκο, σε 2-2, βάζοντας... φωτιά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Τελικά, ο Αγκουέρο, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, σκόραρε το... χρυσό γκολ για την Σίτι, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με αυτή την νίκη, κατέκτησαν το πρωτάθλημα Αγγλίας, μετά από το 1968!

Από την άλλη πλευρά, η ΚΠΡ, παρά την ήττα, εξασφάλισε την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία, αφού την ίδια στιγμή η Μπόλτον έμεινε στο 2-2 με την Στοόουκ Σίτι εκτός έδρας και υποβιβάστηκε στην Championship, μαζί με τις Μπλάκμπερν και Γουλβς.

Στο μεταξύ, η Άρσεναλ νίκησε 3-2 εκτός έδρας τη Γουέστ Μπρομ και εξασφάλισε την έξοδο στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ η Τότεναμ επιβλήθηκε 2-0 της Φούλαμ και κατετάγη τέταρτη, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τα προκριματικά της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, εκτός εάν η Τσέλσι κατακτήσει το Σάββατο το τρόπαιο στον τελικό με την Μπάγερν στο Μόναχο. Νιούκαστλ και Τσέλσι (εάν δεν κατακτήσει το Τσάμπιονς Λιγκ) εξασφάλισαν την έξοδο στο Γιουρόπα Λιγκ, μαζί με την Λίβερπουλ που κατέκτησε το Λιγκ Καπ.

Από εκεί και πέρα, η Μπόλτον ήταν η άτυχη της τελευταίας αγωνιστικής, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με τη Στόουκ Σίτι, αλλά δεν την ευνόησαν τα υπόλοιπα αποτελέσματα και την επόμενη σεζόν θα αγωνίζεται στην Τσάμπιονσιπ μαζί με τις Μπλάκμπερν και Γουλβς.

Πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος αναδείχθηκε ο Φαν Πέρσι της Άρσεναλ με 30 τέρματα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων της 38ης αγωνιστικής:
Τσέλσι - Μπλάκμπερν 2-1 (31' Τέρι, 34' Μεϊρέλες - 60' Γιακούμπου)
Γουέστ Μπρομ - Αρσεναλ 2-3 (11' Λονγκ, 15' Ντόρανς - 4' Μπεναγιούν, 30' Σάντος, 55' Κοσιελνί)
Τότεναμ - Φούλαμ 2-0 (2' Αντεμπαγιόρ, 63' Ντεφόε)
Σουόνσι Σίτι - Λίβερπουλ 1-0 (86' Γκράχαμ)
Σάντερλαντ - Μάντσεστερ Γ. 0-1 (20' Ρούνεϊ)
Στόουκ Σίτι - Μπόλτον 2-2 (13', 77' πέν. Γουόλτερς - 39' Ντέιβις Μ., 45' Ντέιβις Κ.)
Νόριτς Σίτι - Αστον Βίλα 2-0 (8' Χολτ, 21' Τζάκσον)
Μάντσεστερ Σ. - ΚΠΡ 3-2 (39' Ζαμπαλέτα, 90'+2' Ντζέκο, 90'+4' Αγκουέρο - 48' Σισέ, 66' Μακί)
Εβερτον - Νιούκαστλ 3-1 (16' Πίενααρ, 27' Γέλαβιτς, 65' Χάιτινχα - 73' αυτ. Χίμπερτ)
Γουίγκαν - Γουλβς 3-2 (12' Ντι Σάντο, 14', 79' Μπόις - 9' Τζάρβις, 86' Φλέτσερ)