Σάββατο 30 Ιουλίου 2011

GP Ουγγαρίας QP: Στο τέλος πάλι Vettel

Η Red Bull συνέχισε την κυριαρχία της στις κατατακτήριες με τον Γερμανό στην pole position

Τα Σάββατα της φετινής σεζόν της Formula 1 είναι μια διαδικασία που στο τέλος των κατατακτηρίων δοκιμών διάφορα μονοθέσια γυρίζουν γύρω-γύρω στην πίστα για να πάρει τελικά την pole position μια Red Bull. Στον 11ο αγώνα της σεζόν, στο Grand Prix Ουγγαρίας, ο Sebastian Vettel πήρε την 8η φετινή του pole και την 11η για την ομάδα του και συνέχισε αυτό το εκπληκτικό σερί. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του Q3 ο Πρωταθλητής βρήκε το γύρο που χρειαζόταν και άφησε στη 2η θέση τον Lewis Hamilton.

Ο Hamilton έδειχνε στο Q3 ότι ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει για πρώτη φορά φέτος μια pole και στην πρώτη γρήγορη προσπάθεια ήταν ταχύτερος όλων αλλά στο τέλος αναγκάστηκε να συμβιβαστεί με τη 2η θέση, με διαφορά ωστόσο που είναι λίγο μεγαλύτερη από εκείνη που είχε από την pole στον προηγούμενο αγώνα στη Γερμανία. Πολύ κοντά στον Hamilton βρέθηκε ο ομόσταβλός του στη McLaren, ο Jenson Button. Ο Βρετανός έδειξε την ταχύτητα της MP4-26 στο Hungaroring και ξεκινώντας από την καθαρή πλευρά έχει σοβαρές προσδοκίες από τον αυριανό αγώνα.

Ο Felipe Massa για πρώτη φορά φέτος κατάφερε να βρεθεί μπροστά από τον Fernando Alonso. Ο Βραζιλιάνος της Ferrari ήταν ο τελευταίος που επιχείρησε γρήγορο γύρο, ο οποίος τον έφερε στην 4η θέση καθώς ο Alonso δεν κατάφερε να βελτιωθεί από την πρώτη του προσπάθεια και τελικά έμεινε στην 5η θέση. Απογοητευτικός ο Mark Webber, ο οποίος δεν κατάφερε να ακολουθήσει ούτε από κοντά τον ομόσταβλό του και τελικά πήρε την 6η θέση.

Οι 6 πρώτοι ήταν κι εκείνοι που έκαναν δύο γρήγορες προσπάθειες στο Q3. Οι δύο Mercedes και ο Adrian Sutil με τη Force India επέλεξαν να κάνουν μόνο μία, που έφερε τον Nico Rosberg στην 7η θέση, τον Adrian Sutil στην 8η και τον Michael Schumacher στην 9η θέση. Ο Sergio Perez πήρε επίσης της πρόκριση στη 10άδα από το Q2 αλλά επέλεξε να μη βγει καθόλου στο τέλος για να φυλάξει τα ελαστικά του για τον αγώνα.

Και οι δύο Renault έμειναν εκτός Q3 στην Ουγγαρία, με τον Petrov στη 12η θέση και τον Heidfeld στη 14η. Πιο κοντά στη 10άδα είχε φτάσει ο Paul di Resta με την άλλη Force India, που πήρε την 11η θέση. Στη 13η ήταν ο Kamui Kobayashi με τη Sauber. Πολύ πίσω και οι Williams και Toro Rosso, με τον Buemi να μένει 18ος, ο οποίος όμως λόγω της ποινής που έλαβε στη Γερμανία θα ξεκινήσει 23ος.

Ο αγώνας της Κυριακής αναμένεται πολύ ενδιαφέρων, με αρκετούς οδηγούς να εμφανίζονται έτοιμοι να διεκδικήσουν τη νίκη. Η εκκίνηση θα δοθεί στις 15:00 ώρα Ελλάδας και θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από τον AlphaTV.